Imieniny:
10.07.2018

Historyczny Pochód Borowiaków pod patronatem Marszałka

Tegoroczna, siódma już edycja Historycznego Pochodu Borowiaków to wydarzenie nie tylko lokalne, ale integrujące mieszkańców całego regionu.

Barwny korowód ok. 400 wolontariuszy maszerujących ulicami Tucholi, prezentujących najważniejsze postaci i wydarzenia historyczne – zarówno rzeczywiste, jak i baśniowe - to niezwykłe wydarzenie. W pochodzie nie może zabraknąć ani Królowej Konstancji, która jako pierwsza walczyła o ochronę lasów, ani Borowej Ciotki, która czuwa nad wędrowcami znużonymi wędrówką przez lasy i bory. Można zobaczyć przedstawicieli wiosek tematycznych, stanowiących współczesną specjalność turystyczną Borów Tucholskich, ale też leśników, którzy od wieków aż do dziś dbają o dobrostan lasów. Oprawę muzyczną zapewniają tradycyjne strażackie orkiestry dęte ze Śliwic i z Bysławka, ale też Reprezentacyjna Orkiestra Lasów Państwowych.

Rangę wydarzenia podkreśla fakt objęcia go patronatem przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Informacje o nim propagują patroni medialni, czyli TVP3 Bydgoszcz, Radio PiK, Gazeta Pomorska i Tygodnik Tucholski.

W tym roku organizatorzy zadbali o to, by na Pochód dotarli mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy. Przy współfinansowaniu ze strony Urzędu Marszałkowskiego zapewniono im bezpłatny przejazd, bezpłatne zwiedzanie Tucholi oraz udział w odbywających się w ramach Dni Borów Tucholskich imprezach: Historycznym Pochodzie Borowiaków, Dniu Folkloru Borowiackiego oraz w Konkursie Muzyki Myśliwskiej. Ważne jest, by w kolejnych latach zachęcili oni innych mieszkańców obu stolic naszego województwa do licznego udziału w wydarzeniu, które umiejętnie łączy wypoczynek z edukacją i historię z teraźniejszością.

Zapraszamy wszystkich do Tucholi 21 lipca 2018 roku!!!


Wydział Rozwoju LiFE