Imieniny:
24.09.2018

Goście z Ukrainy

21 września Powiat Tucholski odwiedziła grupa 10 samorządowców z miasta Czortków (Чорткі́в) na Ukrainie (obwód tarnopolski) biorąca udział w projekcie organizowanym przez Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego. Starosta Tucholski Michał Mróz wymienił się doświadczeniami z merem miasta, radnymi i urzędnikami.

Byli oni pod wrażeniem rozwoju naszego powiatu w ciągu ostatnich 20 lat i życzyli sobie, by także w ich kraju taki rozwój nastąpił.

W nieoficjalnej części wizyty Starosta oprowadził gości po Tucholi, przekazując pozdrowienia od Burmistrza, który nie mógł być osobiście obecny. Goście zobaczyli Muzeum Borów Tucholskich, w którym nawiązała się ciekawa dyskusja o sposobach zachowania lokalnego dziedzictwa w kontekście trendów globalizacyjnych. Bardzo podobał im się pomysł na organizację w Muzeum warsztatów i żywych lekcji historii. Jako jeden ze sposobów włączenia lokalnej społeczności w kultywowanie tradycji Starosta Mróz przedstawił też wioski tematyczne, będące specjalnością naszego powiatu. Goście odwiedzili dwie z nich: Wioskę Górniczą i Wioskę Miodową.  

Ich wrażenia najlepiej obrazuje wypowiedź koordynatorki wizyty, Elżbiety Wysockiej ze Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego: „Podczas wieczornego podsumowania grupa nie mogła wyjść z zachwytu, jak gościnnie zostali przyjęci i jak można działać w małej wsi, ile dobrego można zrobić. (…) Sama nie przypuszczałam, że aż takie wrażenia pozostawi ta wizyta na uczestnikach. Już zaczęli myśleć, co mogą zrobić u siebie.

Mamy nadzieję, że wizyta ta będzie początkiem dłuższej wymiany doświadczeń, która utwierdza nas w przyjętych kierunkach rozwoju, pozwala zdobywać nowe doświadczenia i skłania do przemyśleń.

Wydział Rozwoju LiFE